Trump returns to the White House at a time when the global stakes are higher than ever. What can be expected from his unpredictable foreign policy, and what does this mean for international solidarity, geopolitical stability and democratic values?
У Європі знову піднімаються віковічні упередження і продукують нові мутації. У цьому випуску “Настоящего времени” ми поговоримо про те, як відрізнити критику від ненависті.
Публічний дискурс щодо Палестини та Ізраїлю став надзвичайно напруженим по всій Європі та забарвлений місцевими політичними тропами. Так було протягом десятиліть, але після нещодавньої ескалації насильства з жовтня 2023 року дебати спалахнули з новим запалом..
Було б нерозумно припускати, що ми можемо віддати належне цьому надзвичайно складному конфлікту, що триває, за півгодинне ток-шоу. Однак, що ми можемо зробити, так це проаналізувати основні причини, чому ці дискусії є настільки напруженими і чому вони, здається, ходять по колу.
Антисемітизм і антимусульманський расизм утворюють подвійну спіраль в європейській історії і використовуються як політичні інструменти для згуртування фрагментованих суспільств проти спільного ворога. Сьогодні ми розглянемо одну з її частин: Антисемітизм, а в наступному епізоді ми поговоримо про антимусульманський расизм.
Ви також можете слухати ток-шоу “Стандартний час” у форматі подкасту в Архіві культурного мовлення – або там, де ви отримуєте подкасти.
Витоки антисемітизму
За останні дві тисячі років антисемітизм набув багатьох форм і проявів. Він пройшов шлях від християнської пропаганди Іоанна Златоуста, або Іоанна Золотоустого в IV столітті, через палкий антисемітизм релігійного реформатора Мартіна Лютера, через політичний, соціальний та економічний антисемітизм раннього Нового часу до расової ідеології XX століття. Європейська історія антисемітизму довга і темна, і ми рекомендуємо ознайомитися з подальшими матеріалами нижче, щоб краще зрозуміти це питання.
Багатьох з нас вчили, що після безпрецедентних жахів Голокосту Європа пообіцяла “ніколи більше” не допустити накопичення ненависті, яка призвела до цього кричущого індустріального геноциду. Дійсно, було докладено чимало зусиль, щоб викорінити це огидне упередження, але воно так і не зникло повністю. А в останні роки спостерігається значне зростання прихованої пропаганди в стилі “собачого свистка” і відвертої риторики ненависті на всьому континенті”.
Дефініція сама по собі є політичною проблемою
Конфлікт між Палестиною та Ізраїлем, що триває, спричинив чергову хвилю антисемітського та антимусульманського расизму, який інфікує дебати.
У 2002 році Європейський Союз разом з ОБСЄ спробував сформулювати спільне визначення цього слова, пізніше прийняте Міжнародним альянсом пам’яті жертв Голокосту, яке звучить наступним чином: “Антисемітизм – це певне сприйняття євреїв, яке може виражатися в ненависті до євреїв. Риторичні та фізичні прояви антисемітизму спрямовані на єврейських або неєврейських осіб та/або їхню власність, на єврейські громадські інституції та релігійні об’єкти”.
Але чи означає це, що критика Ізраїлю за агресію в Газі є антисемітизмом?
В онлайн-ресурсах IHRA, присвячених антисемітизму, можна прочитати про роль ізраїльської держави в антисемітській ідеології: ‘Прояви [антисемітизму] можуть включати нападки на державу Ізраїль, що мислиться як єврейський колектив. Однак критика Ізраїлю, подібна до тієї, що лунає на адресу будь-якої іншої країни, не може вважатися антисемітською”.
У критиці дій ізраїльської держави стало важко орієнтуватися, і вона поляризує європейців. Як відрізнити ненависть від критики? Сьогоднішні спікери пропонують деякі рекомендації, обговорюючи, де сьогодні знаходиться антисемітизм і як він трансформувався у 21 столітті.
Гості
Професор Хельга Ембахер – історик з Зальцбурзького університету, спеціалізується на націонал-соціалізмі, єврейській історії, Ізраїлі та антисемітизмі.
Йоханн Кнайхс працює в журналістиці з 1980 року, а останні кілька років бере активну участь у програмуванні двох музичних фестивалів в Австрії, Glatt&Verkehrt та новоствореного фестивалю “Єврейські вихідні в Санкт-Пельтені”.
Лідія Зессін-Юрек – доцент кафедри вивчення Голокосту та геноциду Стоктонського університету. Польська історикиня та письменниця, наразі працює у Нью-Джерсі. Її дослідження охоплюють пам’ять про Голокост і ГУЛАГ, а також вимушену міграцію та рухи біженців в історичному та сучасному контекстах..
Список літератури
Дослідження професорки Хельги Ембахер
Лідія Зесін-Юрек про 80-ті роковини повстання у Варшавському гетто
Актуальні читання Марти Бонде: Перефразувати і стерти
Хільда Даян та Йоланда Янсен про Антисемітизм, антипалестинський расизм та Європу
Промова Тімоті Сіндера до Європи на Юденплац
Альянс вшанування пам’яті жертв Голокосту А
Творча група
Река Кінга Папп, головний редактор
Даніела Унівазо Маркіна, письменниця-редактор
Мерве Ак’єль, арт-директор
Зейнеп Феріха Демір, продюсер
Жофія Габріелла Папп, діджитал-продюсер
Менеджмент
Пріянка Гутшенрайтер, менеджерка проєкту
Юдіт Чікош, фінансова менеджерка
Чілла Нагіне Кардош, офісний адміністратор
Знімальна група ОТО
Сенад Гергіч, продюсер
Лія Хохедлінгер, відеозапис
Марлена Штольце, відеозапис
Клеменс Шмідбауер, відеозапис
Річард Брусек, звукозапис
Постпродакшн
Мілан Головіц, редактор діалогів
Даніель Надь, редактор діалогів
Нора Рушкаї, відеомонтажер
Іштван Надь, постпродакшн
Мистецтво
Віктор Марія Ліма, анімація
Музика Crypt-of-Insomnia
Графіка та субтитри
Юлія Собота субтитри, польські та французькі субтитри; управління мовними версіями
Фарах Айяш арабські субтитри
Міа Белен Соріано іспанські субтитри
Марта Фердебар хорватські субтитри
Лідія Надорі німецькі субтитри
Каталін Слуковеньї угорські субтитри
Олена Єрмакова Українські субтитри
Аїда Єрмекбаєва Російські субтитри
Хостинг
Віденський кунсткамера Альте Шміде, Відень
Декларація
Це ток-шоу є продуктом Display Europe – новаторської медіа-платформи, що ґрунтується на суспільних цінностях.
Ця програма співфінансується програмою Європейського Союзу “Креативна Європа” та Європейським культурним фондом.
Важливо зазначити, що погляди та думки, висловлені тут, належать лише авторам та спікерам і не обов’язково відображають погляди Європейського Союзу або Європейського агентства з питань освіти і культури (ЕАСЕА). Ані Європейський Союз, ані Європейська агенція з питань освіти та культури не несуть за них відповідальності.
Published 9 January 2025
Original in English
Newsletter
Subscribe to know what’s worth thinking about.
Related Articles
How do tourists experience life in places that they make unliveable? Discussing overtourism on this episode of the Standard Time talk show with a Mallorcan activist, a Central European architect and an English marketing expert.