Trump returns to the White House at a time when the global stakes are higher than ever. What can be expected from his unpredictable foreign policy, and what does this mean for international solidarity, geopolitical stability and democratic values?
V Európe sa opäť objavujú staré predsudky a vznikajú nové mutácie. V tejto epizóde relácie Štandardný čas diskutujeme o tom, ako rozoznať kritiku od nenávisti.
Verejná diskusia o Palestíne a Izraeli sa v celej Európe mimoriadne vyostrila a podfarbila miestnymi politickými tropmi. Takto to bolo už celé desaťročia, ale od nedávnej eskalácie násilia z októbra 2023 sa debata rozprúdila s novým zápalom.
Bolo by hlúpe predpokladať, že tento veľmi zložitý, prebiehajúci konflikt dokážeme spravodlivo spracovať v polhodinovej talkshow. Čo však môžeme urobiť, je preskúmať základné dôvody, prečo sú tieto diskusie také napäté a prečo sa zdá, že sa točí v kruhu.
Antisemitizmus a protimoslimský rasizmus tvoria v európskych dejinách dvojitú špirálu a používali sa ako politické nástroje na mobilizáciu rozdrobených spoločností proti spoločnému nepriateľovi. Dnes sa pozrieme na jednu časť: V ďalšej časti sa budeme zaoberať antimoslimským rasizmom.
Hovorovú reláciu Štandardný čas si môžete vypočuť aj vo formáte podcastu v Archíve kultúrneho vysielania – alebo kdekoľvek, kde získavate podcasty.
Pôvod antisemitizmu
Antisemitizmus mal za posledných dvetisíc rokov toľko podôb a foriem. Premenil sa od kresťanskej propagandy Jána Chryzostoma alebo Jána Zlatoústeho v 4. storočí cez horlivý antisemitizmus náboženského reformátora Martina Luthera, politický, sociálny a hospodársky antisemitizmus raného novoveku až po rasovú ideológiu XX. storočia. Európske dejiny antisemitizmu sú dlhé a temné a pre lepší prehľad o tejto problematike odporúčame ďalšie čítanie nižšie.
Mnohých z nás učili, že po bezprecedentných hrôzach holokaustu Európa prisahala, že “už nikdy” nedovolí, aby sa nahromadila taká nenávisť, ktorá viedla k tejto ohavnej priemyselnej genocíde. Skutočne bolo vynaložené veľké úsilie na vykorenenie týchto odporných predsudkov, ale nikdy úplne nezmizli. A v posledných rokoch na celom kontinente výrazne narastá skrytá propaganda v štýle psej píšťalky a otvorená nenávistná rétorika.
Definícia je sama o sebe politickým problémom
Pokračujúci konflikt Palestíny a Izraela vyvolal ďalšiu vlnu antisemitského, ako aj antimoslimského rasizmu, ktoré infikovali diskusiu.
V roku 2002 sa Európska únia spolu s OBSE pokúsili sformulovať spoločnú definíciu tohto slova, ktorú neskôr prijala Medzinárodná aliancia pre pripomínanie holokaustu a ktorá znie “Antisemitizmus je určité vnímanie Židov, ktoré sa môže prejaviť ako nenávisť voči Židom. Rétorické a fyzické prejavy antisemitizmu sú namierené proti židovským alebo nežidovským osobám a/alebo ich majetku, proti inštitúciám židovskej komunity a náboženským zariadeniam”.
Ale znamená to, že kritika Izraela za agresiu v Gaze je antisemitská?
V online zdrojoch IHRA o antisemitizme sa možno dočítať o úlohe izraelského štátu v antisemitskej ideológii: “Manifestácie [antisemitizmu] môžu zahŕňať zameranie sa na štát Izrael, chápaný ako židovský kolektív. Kritiku Izraela podobnú kritike akejkoľvek inej krajiny však nemožno považovať za antisemitskú.
Kritika činnosti izraelského štátu sa stala ťažko orientovateľnou a polarizuje Európanov. Ako možno rozlíšiť nenávisť od kritiky? Dnešní rečníci ponúkajú určité usmernenie a diskutujú o tom, kde sa antisemitizmus nachádza dnes a ako sa zmenil v 21. storočí.
Hosť
Profesorka Helga Embacherová je historička na Salzburskej univerzite so zameraním na národný socializmus, dejiny Židov, Izrael a antisemitizmus.
Johann Kneihs pracuje od roku 1980 v oblasti žurnalistiky a v posledných rokoch sa aktívne podieľa aj na programovaní dvoch hudobných festivalov v Rakúsku, Glatt&Verkehrt a novovzniknutého festivalu Židovské víkendy v St. Pöltene.
Lidia Zessin-Jurek je odbornou asistentkou pre štúdium holokaustu a genocídy na Stockton University. Je poľská historička a autorka, v súčasnosti pôsobí v New Jersey. Jej výskum zahŕňa pamäť holokaustu a gulagu, ako aj nútenú migráciu a utečenecké hnutia v historických a súčasných súvislostiach.
Zoznam literatúry
Výskum profesorky Helgy Embacherovej
Lidia Zessin-Jurek k 80. výročiu povstania vo varšavskom gete
Aktuálne čítanie Märty Bonde: Preformulovať a vymazať
Hilda Dayan a Jolande Yansen o Antisemitizme, protipalestínskom rasizme a Európe
Timothy Synder Prejav k Európe na Judenplatz
Holocaust Remebrance A aliancia
Tvorivý tím
Réka Kinga Papp, šéfredaktorka
Daniela Univazo Marquina, autorka a redaktorka
Merve Akyel, umelecká riaditeľka
Zeynep Feriha Demir, producentka
Zsófia Gabriella Papp, digitálna producentka
Manažment
Priyanka Hutschenreiter, projektová manažérka
Judit Csikós, finančná manažérka
Csilla Nagyné Kardos, administratíva kancelárie
OKTO Crew
Senad Hergić, producent
Leah Hochedlinger, nahrávanie videa
Marlena Stolze, videozáznam
Clemens Schmiedbauer, videozáznam
Richard Brusek, zvukový záznam
Postprodukcia
Milán Golovics, editor dialógov
Dániel Nagy, editor dialógov
Nóra Ruszkai, strihačka videa
István Nagy, postprodukcia
Art
Victor Maria Lima, animácia
Hudba: Crypt-of-Insomnia
Titulky a titulky
Julia Sobota skryté titulky, poľské a francúzske titulky; správa jazykových verzií
Farah Ayyash arabské titulky
Mia Belén Soriano španielske titulky
Marta Ferdebar chorvátske titulky
Lídia Nádori nemecké titulky
Katalin Szlukovényi maďarské titulky
Olena Yermakova ukrajinské titulky
Aida Yermekbayeva ruské titulky
Hosťuje
Alte Schmiede Kunstverein, Viedeň
Zverejnenie
Táto talkshow je produkciou Display Europe: priekopnícka mediálna platforma ukotvená vo verejných hodnotách.
Tento program je spolufinancovaný programom Európskej únie Kreatívna Európa a Európskou kultúrnou nadáciou.
Dôležité je, že názory a stanoviská tu vyjadrené sú len názormi autorov a prednášajúcich a nemusia nevyhnutne odrážať názory a stanoviská Európskej únie alebo Európskej výkonnej agentúry pre vzdelávanie a kultúru (EACEA). Európska únia ani EACEA za ne nemôžu niesť zodpovednosť.
Published 9 January 2025
Original in English
Newsletter
Subscribe to know what’s worth thinking about.
Related Articles
How do tourists experience life in places that they make unliveable? Discussing overtourism on this episode of the Standard Time talk show with a Mallorcan activist, a Central European architect and an English marketing expert.