Trump returns to the White House at a time when the global stakes are higher than ever. What can be expected from his unpredictable foreign policy, and what does this mean for international solidarity, geopolitical stability and democratic values?
Az ősi előítélet ismét felerősödik Európában, és új mutációkat hoz létre. A Standard Time ebben az epizódjában arról beszélgetünk, hogyan lehet megkülönböztetni a kritikát a gyűlölettől.
A Palesztináról és Izraelről szóló közbeszéd Európa-szerte rendkívül feszültté vált, és helyi politikai trópusokkal színeződött. Ez már évtizedek óta így van, de a közelmúltban, a 2023 októberétől kezdődő erőszakos cselekmények eszkalálódása óta a vita új hevülettel tört ki.
Bolondság lenne azt sugallni, hogy egy félórás talkshow-ban igazságot tudunk tenni ennek a rendkívül összetett, folyamatos konfliktusnak. Azt azonban megtehetjük, hogy megvizsgáljuk a mögöttes okokat, amelyek miatt ezek a viták ennyire feszültek, és amelyek miatt úgy tűnik, hogy körbe-körbe járnak.
Az antiszemitizmus és a muszlimellenes rasszizmus kettős spirált alkot az európai történelemben, és politikai eszközként használták őket arra, hogy a széttöredezett társadalmakat egy közös ellenség ellen mozgósítsák. Ma az egyik részét vesszük szemügyre: Antiszemitizmus, a következő epizódunkban pedig a muszlimellenes rasszizmussal foglalkozunk.
A Standard Time talkshow-t podcast formátumban is meghallgathatja a Kulturális Műsorszolgáltatási Archívumban – vagy bárhol máshol, ahol podcastokat kap.
Az antiszemitizmus eredete
Az antiszemitizmus az elmúlt kétezer évben nagyon sokféle alakot és formát öltött. Átalakult a 4. századi János Krizosztomosz vagy Aranyszájú János keresztény propagandájától a vallásreformer Luther Márton buzgó antiszemitizmusán át a kora újkor politikai, társadalmi és gazdasági antiszemitizmusán át a XX. század faji ideológiájáig. Az antiszemitizmus európai története hosszú és sötét, és az alábbiakban további olvasmányokat ajánlunk a témába való betekintés érdekében..
Egyre sokunknak azt tanították, hogy a holokauszt példátlan borzalmai után Európa megfogadta, hogy “soha többé” nem engedi meg, hogy olyan gyűlölet gyűlölködjön, amely ehhez a felháborító iparosított népirtáshoz vezetett. Valóban, nagy erőfeszítések történtek ennek a csúnya előítéletnek a kiirtására, de teljesen sosem tűnt el. És az utóbbi években jelentősen megnőtt a rejtett, kutyafüttyös stílusú propaganda és a nyílt gyűlöletretorika az egész kontinensen.
A definíció maga is politikai probléma
A Palesztina és Izrael folyamatos konfliktusa az antiszemita, valamint a muszlimellenes rasszizmus újabb hullámát váltotta ki, amelyek megfertőzik a vitát.
2002-ben az Európai Unió az EBESZ-szel együtt megkísérelte megfogalmazni a szó közös definícióját, amelyet később a Nemzetközi Holokauszt Emlékszövetség is elfogadott, és amely így szól: “Az antiszemitizmus a zsidókkal kapcsolatos bizonyos felfogás, amely a zsidókkal szembeni gyűlöletben nyilvánulhat meg. Az antiszemitizmus retorikai és fizikai megnyilvánulásai zsidó vagy nem zsidó személyek és/vagy tulajdonuk, zsidó közösségi intézmények és vallási létesítmények ellen irányulnak”.
De ez azt jelenti, hogy Izrael kritikája a gázai agresszió miatt antiszemita?
Az IHRA antiszemitizmusról szóló online forrásaiban olvashatunk az izraeli állam szerepéről az antiszemita ideológiában: ‘Az [antiszemitizmus] megnyilvánulásai közé tartozhat a zsidó kollektivitásként felfogott Izrael állam célba vétele. Az Izraellel szembeni, bármely más országgal szemben megfogalmazott kritika azonban nem tekinthető antiszemitának.
Az izraeli állam tetteinek kritizálása nehézkessé vált, és polarizálja az európaiakat. Hogyan lehet megkülönböztetni a gyűlöletet a kritikától? A mai előadók némi útmutatást nyújtanak, megvitatva, hol tart ma az antiszemitizmus, és hogyan alakult át a 21. században.
Vendégek
Helga Embacher professzor a Salzburgi Egyetem történésze, a nemzetiszocializmus, a zsidó történelem, Izrael és az antiszemitizmus témakörével foglalkozik.
Johann Kneihs 1980 óta újságírással foglalkozik az elmúlt években, emellett két ausztriai zenei fesztivál, a Glatt&Verkehrt és az újonnan létrehozott Jewish Weekends fesztivál programozásában is aktívan részt vesz St. Pöltenben.
Lidia Zessin-Jurek a Stockton Egyetem holokauszt- és népirtás-tanulmányok adjunktusa. Lengyel történész és író, jelenleg New Jerseyben dolgozik. Kutatásai a holokauszt és a Gulag emlékezetére, valamint a kényszermigrációra és a menekültmozgalmakra terjednek ki történelmi és kortárs kontextusban.
Olvasmányok listája
Helga Embacher professzor asszony kutatásai
Lidia Zessin-Jurek a a varsói gettófelkelés 80. évfordulóján
Märta Bonde aktuális olvasmányai: Újrafogalmazás és törlés
Hilda Dayan és Jolande Yansen a Az antiszemitizmusról, a palesztinellenes rasszizmusról és Európáról.
Timothy Synder Beszéd Európának a Judenplatzon című írása
Holocaust Remebrance Alliance (Szövetség a holokauszt emlékére)
Kreatív csapat
Papp Kinga Réka, főszerkesztő
Daniela Univazo Marquina, író-szerkesztő
Merve Akyel, művészeti vezető
Zeynep Feriha Demir, producer
Papp Zsófia Gabriella, digitális producer
Vezetés
Priyanka Hutschenreiter, projektmenedzser
Csikós Judit, pénzügyi vezető
Nagyné Kardos Csilla, irodai adminisztráció
OKTO Crew
Senad Hergić, producer
Leah Hochedlinger, videófelvétel
Marlena Stolze, videofelvétel
Clemens Schmiedbauer, videofelvétel
Richard Brusek, hangfelvétel
Az utómunka
Golovics Milán, dialógusszerkesztő
Nagy Dániel, dialógusszerkesztő
Ruszkai Nóra, videószerkesztő
Nagy István, utómunka
Art
Victor Maria Lima, animáció
Zene: Crypt-of-Insomnia
Felvonatok és feliratok
Julia Sobota zárt felirat, lengyel és francia felirat; nyelvi változatok kezelése
Farah Ayyash arab feliratozás
Mia Belén Soriano spanyol feliratozás
Marta Ferdebar horvát feliratozás
Lídia Nádori német feliratozás
Szlukovényi Katalin magyar feliratozás
Olena Yermakova ukrán felirattal
Aida Yermekbayeva orosz feliratok
Hosted by
Alte Schmiede Kunstverein, Bécs
Felvilágosítás
Ez a beszélgetős műsor a Display Europe produkciója: egy úttörő, a közértékekben meghonosított médiaplatform.
A program az Európai Unió Kreatív Európa programja és az Európai Kulturális Alapítvány társfinanszírozásával valósul meg.
Fontos, hogy az itt kifejtett nézetek és vélemények kizárólag a szerzők és előadók sajátjai, és nem feltétlenül tükrözik az Európai Unió vagy az Európai Oktatási és Kulturális Végrehajtó Ügynökség (EACEA) nézeteit és véleményét. Ezekért sem az Európai Unió, sem az EACEA nem tehető felelőssé.
Published 9 January 2025
Original in English
Newsletter
Subscribe to know what’s worth thinking about.
Related Articles
How do tourists experience life in places that they make unliveable? Discussing overtourism on this episode of the Standard Time talk show with a Mallorcan activist, a Central European architect and an English marketing expert.