Veszélyes álmok

Új humanista 139 (2024)

Problémás technológiai filozófiák: A “hatékony altruizmus” és a “longtermismus” hogyan hatotta át az akadémiai és kormányzati szféra legmagasabb szintjeit; az agy-számítógép interfészek etikai aggályai; és a vérátömlesztés tartós megszállottsága.

A téli számában a New Humanist a gazdag tech-ipari mecénások megkérdőjelezhető ideológiáit vizsgálja. Miközben az Elon Musk Neuralinkjéhez hasonló szervezetek olyan termékeket fejlesztenek, amelyek potenciálisan forradalmasíthatják az egészségügyet, az innováció megelőzi a szabályozást, ami komoly etikai kérdéseket vet fel.

A jólét kapuőrei

Peter Ward újságíró a hatékony altruizmus és a hosszútávúság növekvő népszerűségét vizsgálja – a kapuőr ideológiákat, amelyek a világ néhány leghatalmasabb vállalatának vezérelvévé váltak. Ward felteszi a kérdést, hogy vajon e mozgalmak radikális eszméi fenyegetést jelentenek-e a társadalomra.

A hatékony altruizmus, miközben azt állítja, hogy a jótékonysági szervezeteknek nyújtott nagy összegű adományok révén életeket ment meg a fejlődő országokban, “figyelmen kívül hagyja a segélyezés számos összetettségét” – írja Ward -, “elsiklik a nem szándékolt következmények felett” és figyelmen kívül hagyja az életminőséget. A vagyonát stratégiailag megosztó kriptomilliárdos Sam Bankman-Fried ellen indított csalási és pénzmosási ügy rontotta a hatékony altruizmus hírnevét – írja Ward. És mégis, az etikai korlátainak ilyen demonstrációi ellenére a filozófia már szilárdan gyökeret vert az egyetemi kampuszokon és a globálisan befolyásos vállalkozásokban.

A jövő generációinak védelmét célzó hosszú távú liberalizmust eközben gyakorlatilag eltérítették az olyan technológiai óriások, mint az OpenAI és az Anthropic, akik “úgy vélik, hogy a … technológia biztonságos fejlődésének kulcsa az, hogy – kényelmesen – ők maguk vállalják a fejlesztést” – írja Ward..

Kritikája folytatódik: az ideológia céltudatos összpontosítása azzal vádolja, hogy figyelmen kívül hagyja a jelen problémáit, mint például a szegénység és az éghajlatváltozás; a longtermisztikus közösség kapcsolatai a transzhumanista mozgalommal, amely az emberek technológiával történő módosítását támogatja, és “az IQ és az intelligencia megszállottsága” eugenikus hitekre utal; és a megagazdag filantrópok túlméretezett politikai befolyással fenyegetik a demokratikus folyamat aláásásával..

Technológia az agyban

Etikai aggályok állnak Moheb Costandi tudományos író kiborgkutatásának középpontjában is. Az agy-számítógép interfészek (BCI) egyre szélesebb körű alkalmazását kontextusba helyezve Costandi felismeri, hogy a beültethető chipek a kommunikáció és a részleges rehabilitáció megkönnyítésével drámaian javítják a gerincvelő-sérült vagy neurológiai betegségben szenvedő emberek életét. Az eszközöket a neurológiai betegségek egész sorának kezelésében is lehetne alkalmazni, az epilepsziától kezdve a depresszión át a depresszióig és esetleg az Alzheimer-kórig. Ezek az alkalmazások azonban még a fejlesztés korai szakaszában vannak, és az eredmények vegyesek.

Mindeközben “a piacon egyre inkább elérhetőek a viselhető BCI-k, amelyek nem igényelnek sebészeti beavatkozást, gyakran ambiciózus állításokkal és kevés szabályozással” – írja Costandi. Elon Musk Neuralink nevű vállalata, amely alig nyolc év alatt a terület egyik vezetőjévé vált, az egészséges emberek számára készült BCI-k létrehozását tűzte ki célul. Musk ambíciója, hogy olyan kereskedelmi forgalomba kerülő eszközöket fejlesszen ki, amelyeket milliók használhatnak az emberi agy teljesítményének fokozására és a fizikai képességek fokozására.

Míg e technológiai fejlődés nagy része üdvözlendő, Costandi figyelmeztet, hogy döntő különbség van a fogyatékkal élők segítése és az egészséges emberek képességeinek növelése között. “Miközben a terület ugrásszerűen fejlődik” – írja Costandi – “kérdéses, hogy a kutatások hogyan folynak”.

A résztvevők kiválasztásával, a magánélet védelmével és a személyes adatok biztonságával kapcsolatos aggályok, valamint a társadalmi zavarok, amelyek abból eredhetnek, hogy egy személy viselkedése feletti kontroll érzése, vagy talán még identitástudata is megváltozhat. “Bár a BCI-k forradalmi lehetőségeket rejtenek magukban” – írja Costandi – “szigorú szabályozásra és megfelelő adatkezelésre van szükség ahhoz, hogy a technológiát biztonságosan és méltányosan lehessen használni”..

Vejemberek

A lapszámban máshol Peter Salmon a vérátömlesztés folyamatos megszállottságát vizsgálja, mint az emberi élet meghosszabbításának vagy az öregedési folyamat megállításának módját. A New Humanist rendszeresen dokumentálja a történelmet a vérátömlesztés történetét, a XVII. századi első kísérletektől az 1818-as első emberről emberre történő vérátömlesztésig és Alekszandr Bogdanov szovjet tudós 1928-as, “fiatal vérrel” végzett szerencsétlen kísérleteiig.

Bogdanov, aki hemolitikus transzfúziós reakcióban halt meg, a kozmisztika híve volt, egy szocialista utópisztikus filozófia, amely az emberiség etikai kötelességének tekintette nemcsak a betegek gyógyítását, hanem a halál legyőzését is. A szocialista eszméi újból népszerűvé váltak a transzhumanizmust valló milliárdosok körében, akiket olyanok testesítenek meg, mint a technológiai mogul Bryan Johnson és az Ambrosia start-up cég, amely “fiatal vérátömlesztést” kizárólag a szupergazdagok által megfizethető áron kínál.

Mégis Salmon visszhangozza Ward aggodalmait a transzhumanizmussal kapcsolatban. A mai technológiai milliárdosok és a hosszú élet hívei figyelmen kívül hagyják az altruista aggodalmakat az innováció kapitalista modellje javára, amely elválasztja a gazdagokat a szegényektől. “Miközben az emberiség javát hirdetik”, figyelmeztet Salmon, “általában az individualizmus egy szélsőséges formája áll a középpontban.” .

Az Alastair Gill véleménye.

Translated by
Display Europe
Co-funded by the European Union
European Union

Translation is done via AI technology. The quality is limited by the used language model.

Published 10 January 2025
Original in English
First published by Eurozine

© Eurozine

PDF/PRINT

Published in

Share article

Newsletter

Subscribe to know what’s worth thinking about.

Related Articles

Cover for: Resurrecting the soil

What can the history of the soil tell us about modernity and its ills? An experiment in urban gardening sets Kate Brown thinking about the consequences of the western world’s perennial misuse of the land – and how to return life to today’s extinct terrains.

Cover for: Revolution as accelerated modernity

Revolution as accelerated modernity

Hannah Arendt and Anselm Jappe on radical social transformation

Though their approaches are very different, Hannah Arendt and Anselm Jappe take similar positions on the ambiguities of modernity and revolution. They not only analyse the contradictions of ‘modernity’, but show that the modern situation undermines the conditions for its existence, pointing towards its own revolutionary transformation.

Discussion