Megváltoztathatunk valamit?

A tiltakozás a demokrácia egyik legfontosabb eszköze. Az utcára vonulás megváltoztathatja a törvényeket, megbuktathat egy elnököt, és megváltoztathatja egy nemzet sorsát. De ennek mindig ára van.

Néha a kormányok a történelem legsötétebb korszakait akarják cosplayelni, mint például Lengyelországban 2016-ban, amikor a konzervatív kormány belföldi keresztes hadjáratot hirdetett az abortuszok ellen, és még a vetéléseket is kivizsgálta 2020-ban.

Ez a lépés gigantikus tömegeket mozgósított, és az emberek tömegesen vonultak az utcára, táblákkal és ruhafogasokkal felfegyverkezve, hogy kimutassák dühüket. A nyilvánosság legfontosabb eszköze minden politikai rendszerben a tiltakozás, hogy ellenszert találjon a kormányzati ostobaságra. Így van, az utcára kimenni megváltoztathatja a törvényeket, megbuktathatja az elnököket és átalakíthatja egy nemzet sorsát.

De valójában nem mindig olyan dicsőséges, mint ahogy ez hangzik. Igen, néha kellemes forró leves lehet egy Van Gogh-festményen, de gyakran valóban elég veszélyes és életveszélyes lehet. Nem csak azok között a milliók között, akik az elnyomó kormány ellen tüntettek a Tahrir téren Kairóban, Egyiptomban 2011-ben, ahol “A biztonsági erők és a tüntetők közötti erőszakos összecsapások legalább 846 ember halálát és több mint 6000 sérültet eredményeztek”. Nemcsak az Euromaidan tüntetéseken az ukrán fővárosban, Kijevben 2014-ben, amelyek azt követelték, hogy Ukrajna ne engedjen az orosz politikai nyomásnak, hanem inkább igazodjon az Európai Unióhoz – ami 108 civil áldozatot követelt, és 18 rendőr meghalt, miután a kormány a hatóságokat a saját népük megtámadására utasította.

 

A tüntetők elleni erőszak nemcsak az autoriter Fehéroroszországban, nemcsak a küszködő demokráciákban, Grúziában vagy Moldovában, hanem Franciaországban is a játék része, amikor valaki az új nyugdíjreform ellen próbál tiltakozni, és a francia rohamrendőrség elkapja..

 

A franciáknak hosszú történelme van a diákok tiltakozásával kapcsolatban, amely egészen 1229-ig nyúlik vissza. Amikor a diákok fellázadtak, miután Nagypénteken kirúgták őket egy kocsmából, ami pusztításhoz és erőszakhoz vezetett.

 

Lázadások, lázadások és népi mozgalmak mindig is jelen voltak az európai történelemben, de csak a tizennyolcszázas években kezdenek olyan formákat ölteni, amilyeneket ma ismerünk, amikor a szakszervezetek megjelennek. Bevezették a kollektív tárgyalásokat a munkaadókkal, és elkezdték befolyásolni a kormányzati döntéseket a munka területén. Tömegmozgalmaiknak köszönhető, hogy a szombat szabadnapos, és hogy bevezették a 40 órás munkahetet. Ez egy különösen feszült folyamat volt, a heti 100 óra feletti munkaidőből kiindulva. De ez nem volt könnyű vívmány. A Nyugat-Európában 1870-ben elterjedt jogi változások megerősítették a szakszervezeti mozgalmat, és aktívabb tiltakozási módok alakultak ki. A nőmozgalom is lendületet vett ebben az időben, és a tömeges tiltakozások teljesen új művészetét fejlesztette ki.

 

Ma a demokratikus országokban törvények szabályozzák és szabályozzák a tiltakozások elfogadható formáit, a véleményszabadság, az egyesülési szabadság és a szólásszabadság pedig alapvető jog. Azonban nagy eltérések vannak abban, hogy ezek hogyan valósulnak meg – vagy korlátozódnak az egyes kontinenseken.

 

Vendégek:

Emma Reynolds klímaigazságossági aktivista, aki évek óta dolgozik a CliMates Austria és a Fridays For Future szervezetekkel, és nemzetközi szervezetekkel közösen szervez kampányokat a klíma és a biológiai sokféleség védelméért..

 

Yana Sliemzina az ukrajnai Harkivból dolgozó újságíró és író. A Gwara Media nemzetközi változatának szerkesztője, egy regionális kiadványnak, amely az orosz-ukrán háborúról és a Harkivi terület társadalmi, kulturális és politikai folyamatairól tudósít.

 

Martin Bright az egyetlen olyan vendégünk volt eddig, akiről hivatalos titkok címmel hollywoodi filmet forgattak, nézd meg! Őtöbb mint 30 éve dolgozik újságíróként, volt az Observer belügyi szerkesztője és a New Statesman politikai szerkesztője, jelenleg pedig az Index Censorshipnek dolgozik.

 

Franciaországi tüntetések: A francia rohamrendőrök gumibotokkal támadnak a tüntetőkre a nyugdíjreform bejelentése közepette

Klímatüntetők levest öntenek Van Gogh festményére

Miért vannak hatalmas tüntetések Lengyelországban

Egyiptom forradalma: Láttam az elképzelhetetlent

A Majdan mártírjai: egy évtizeddel a kijevi véres forradalom után

Változásért kiáltanak: Az európai diáktüntetések rövid története

 

Standard Time talk show S2E08: Freedom’s Footsteps

Kreatív csapat

Papp Kinga Réka műsorvezető

Daniela Univazo író-szerkesztő

Merve Akyel művészeti vezető, Eurozine

Pintér Szilvia producer

Priyanka Hutschenreiter projektvezető

Julia Sobota feliratok és fordítások

Papp Gabriella Zsófia digitális producer

Gazdálkodás

Csikós Judit pénzügyek

Papp Réka Kinga főszerkesztő

Nagyné Kardos Csilla irodai adminisztráció

Videó stáb

Krakkói Reedy Media

Pápai Gergely Áron DoP

Az utómunka

Ruszkai Nóra videó szerkesztő

Nagy István vezető videószerkesztő

Golovics Milán párbeszéd szerkesztő

Art

Victor Maria Lima animáció

Crypt-of-Insomnia főcímzene

 

Translated by
Display Europe
Co-funded by the European Union
European Union

Translation is done via AI technology. The quality is limited by the used language model.

Published 26 December 2024
Original in English

Newsletter

Subscribe to know what’s worth thinking about.

Related Articles

Cover for: Remnant democracy

Trump returns to the White House at a time when the global stakes are higher than ever. What can be expected from his unpredictable foreign policy, and what does this mean for international solidarity, geopolitical stability and democratic values?

Cover for: Who’s afraid of gender?

Writing a trade book about the ‘anti-gender ideology movement’, feminist scholar Judith Butler takes on anti-intellectualism in form and content. Fear of gender diversity is confessional, they write: declaring cisgender rights under threat revokes those of all others. In contrast, gender studies opens up potential for the material and the social to be seen as one.

Discussion