Nemzet nélküli identitás

Glänta 2/2024

Kurdisztán múltjáról, jelenéről és jövőjéről: a hatalmi struktúrák újragondolása; hontalanság az államok világában; Kurdisztán mint háborús laboratórium.

Glänta legújabb száma a történelmi és jelenlegi kurd identitásról szóló gondolatokat gyűjti össze. A vendégszerkesztő és svéd-kurd szerző Agri Ismaïl írja: “A nemzetállam által a népének nyújtott átfogó narratíva – egy ország közös története – hiányában a kurdok küzdöttek az egységes identitás kialakításáért.”.

Folyékonyan, de fixen

Elif Sarican történelmi áttekintést nyújt a kurd népről, felvázolva a jelentős politikai fejleményeket, amelyek hatással voltak a lakosság változó identitására. Edmund Leach és Fredrik Barth antropológusok huszadik századi kutatásaira hivatkozva Sarican azt írja, hogy a kurd identitás “dinamikus, a változó körülményekhez alkalmazkodni képes” identitásként értelmezhető. Ezzel párhuzamosan “az etnicitás esszencialistább felfogása” is egyesíti a kurd népet. És “az identitás folyékony és rögzített fogalmainak elfogadása”, bár látszólag ellentmondásos, lehetővé teszi egy szétszórt társadalom számára, hogy “ellenálljon az asszimilációnak” és “küzdjön a létért és az elismerésért” – írja Sarican.

A kurd szabadságmozgalom, amelyet Sarican az USA és az Egyesült Királyság által támogatott kurd regionális kormány alternatívájaként ír le, ezt a nonkonformista, ellenálló tendenciát tükrözi. A mozgalom a nők felszabadítását helyezi a középpontba, és a kurd társadalomban meghonosodott patriarchátus felszámolását tűzte ki célul. A nők független döntéshozó testületei, amelyek megvétózhatják a vegyes nemű fórumokat, a hegemón hatalmi struktúrákkal szemben álló ideológiát tükrözik. A KFM túllép a hagyományos nemzet határain, azzal a potenciállal, hogy meghívja a világ többi részét a hatalom újragondolására, érvel Sarican: “Kurdisztán szelleme – a szabadság és az önrendelkezés szelleme – a történelmi Kurdisztán földrajzi határain messze túl is virágozhat.”.

Etikai magány

Barzoo Eliassi a nemzetek világában a hontalanság keserű valóságáról ír. Szociális munkás háttérrel rendelkező kutatója az identitás és a hovatartozás elméleteire összpontosít, amelyeket a kurd diaszpóra tanúságtételei mellett mutat be.

Mivel a kurdokat gyakran török, iráni, iraki vagy szíriai néven tartják nyilván, a népességet mind napjainkban, mind történelmileg nehéz nyomon követni. Az Európába irányuló kurd migráció az 1960-as években kezdődött, a minden oldalról vívott közel-keleti háborúk és a vendégmunkások iránti európai kereslet miatt. Eliassi szerint ez a nagyarányú migráció döntő szerepet játszott a politizált kurd identitás alapjainak megteremtésében: a “kurd kérdés” “transznacionális jellegű” kérdéssé vált. A ma Svédországban tiltakozó, a politikusok elismerését követelő kurdok azonban továbbra is meghallgatás nélkül maradnak.

Eliassi ezt a nemzetközi elismerés hiányát Jill Stauffer kifejezéséhez kapcsolja: “etikai magány”: a társadalmi elhagyatottság egy formája, amelyet az okoz, hogy a nemzetek képtelenek befogadni a hontalan népeket. Ezt az elszigeteltséget mutatja, hogy az európai baloldal nem ismeri a közel-keleti kurdok elleni elnyomást. “A muzulmán világban a kurdok önrendelkezési követeléseit imperialista vagy cionista kísérletnek tekintik, hogy aláássák az államok elképzelt társadalmi kohézióját, ahol a kurdok alárendeltek az arab, török és perzsa uralomnak” – írja Eliassi.

A posztkoloniális kísérleti terep

Kilencévesen a CNN Öbölháborúról szóló adását követve Agri Ismaïl felismerte James Earl Jones hangját, mint Darth Vaderét, aki a hírműsorok között szokta bemondani, hogy “Itt a CNN”. Jones jelenléte – írja Ismaïl – filmszerű hatást kölcsönzött a médiaközvetítéseknek, amelyek a háborút amúgy is “reality-TV”-ként ábrázolták, és az amerikai hadsereg fölényének érzetét keltették. “A technológiai előny olyan óriási volt, hogy a háborúról aligha lehetett azt mondani, hogy megtörtént – ezt az ultramodern háborút előre megnyerték.”.

Ismaïl a háborús technológiák tesztpályájaként írja le Kurdisztánt. Szaddám Huszein rezsimje olyan rakétákat és vegyi fegyvereket tesztelt, amelyek nem voltak elég pontosak a háborúhoz, és megrémítették a kurd lakosságot. Az iráni-iraki háború alatt Olaszországban gyártott, rendkívül fejlett aknák millióit helyezték el a kurd földeken. Ma “egész mezőket borítanak kis piros háromszögek, amelyeket az ENSZ iraki aknamentesítési programja helyezett ki – figyelmeztető jelek, hogy a föld már nem a miénk, hanem a gépek hódították meg” – írja Ismaïl.

A Kurdisztánnak mint háborús kísérletekre nyitott határvidéknek az elképzelése abból ered, hogy a külvilág dehumanizáló tendenciát mutat Kurdisztánnal szemben, és a kurdokat civilizálatlan, barbár népességként ábrázolják, érvel Ismaïl. De ami körbejár, az körbejár: ahogy Aimé Césaire és Michel Foucault megállapította, a gyarmatok csupán kísérleti terepet jelentenek, mielőtt a gyarmatosítók a technológiát a saját népükön alkalmaznák. Az amerikai hadsereg által az iraki háború idején kifejlesztett aknavédett járművek ma már az amerikai rendvédelmi szerveknél állomásoznak.

Kritika: Märta Bonde

Translated by
Display Europe
Co-funded by the European Union
European Union

Translation is done via AI technology. The quality is limited by the used language model.

Published 11 December 2024
Original in English
First published by Eurozine

Contributed by Eurozine  

PDF/PRINT

Newsletter

Subscribe to know what’s worth thinking about.

Related Articles

Cover for: Exiled voices: identity & literature

Human history is a history of migration, and people continue to be on the move due to a myriad of circumstances. Most of them aren’t merely looking for adventure or doing a fun gap year, but are trying to escape political persecution, climate catastrophes, and, well, war and genocide.

Cover for: Baltic-German queer

Baltic-German queer

Vikerkaar 3/2024

Queer histories in Estonia(n): featuring 19th-century writing defying heteronormative expectations; why ‘cis-gender’ is a useless concept; Russian-speaking LGBT+ activism; and a history of trans rights in Spain.

Discussion