Identita bez národa

Glänta 2/2024

Minulost, současnost a budoucnost Kurdistánu: přehodnocení mocenských struktur, bezvládí ve světě států a Kurdistán jako válečná laboratoř.

Nejnovější číslo časopisu Glänta shromažďuje úvahy o historické a současné kurdské identitě. Hostující editor a švédsko-kurdský autor Agri Ismaïl píše: “Při absenci zastřešujícího příběhu, který národnímu lidu poskytuje národní stát – společného příběhu země – se Kurdové snažili vytvořit jednotnou identitu.”.

Plynulé, ale pevné

Elif Sarican předkládá historický přehled kurdského národa a nastiňuje významné politické události, které ovlivnily měnící se identitu obyvatelstva. S odkazem na výzkumy antropologů Edmunda Leache a Fredrika Bartha z dvacátého století Sarican píše, že kurdskou identitu lze chápat jako “dynamickou, schopnou přizpůsobovat se měnícím se okolnostem”. Současně “esencialističtější pohled na etnicitu” také sjednocuje kurdský národ. A “přijetí jak fluidního, tak fixního pojetí identity”, ačkoli se to zdá být rozporuplné, umožňuje rozptýlené společnosti “odolávat asimilaci” a “bojovat o existenci a uznání”, píše Sarican.

Hnutí za kurdskou svobodu, které Sarican popisuje jako alternativu k regionální vládě Kurdistánu podporované Spojenými státy a Velkou Británií, odráží tuto nekonformní, rezistentní tendenci. Hnutí, které staví do popředí osvobození žen, usiluje o nápravu patriarchátu zakořeněného v kurdské společnosti. Nezávislé rozhodovací orgány pro ženy, které mohou vetovat smíšená fóra, odrážejí ideologii, která se staví proti hegemonickým mocenským strukturám. KFM překračuje hranice tradičního národa a má potenciál vyzvat zbytek světa k přehodnocení moci, tvrdí Sarican: “duch Kurdistánu – duch svobody a sebeurčení – má potenciál vzkvétat daleko za geografickými hranicemi historického Kurdistánu.”.

Etická osamělost

Barzoo Eliassi píše o trpké realitě bytí bez státní příslušnosti ve světě národů. Ve svém výzkumu, který vychází ze sociální práce, se zaměřuje na teorie identity a sounáležitosti, které prezentuje spolu se svědectvími kurdské diaspory.

Jelikož jsou Kurdové často registrováni jako Turci, Íránci, Iráčané nebo Syřané, je obtížné tuto populaci sledovat, a to jak v současnosti, tak v historii. Kurdská migrace do Evropy začala v 60. letech 20. století v důsledku válečných konfliktů na Blízkém východě, vedených ze všech stran, a evropské poptávky po pracovních migrantech. Eliassi tvrdí, že tato rozsáhlá migrace byla klíčová pro položení základů politizované kurdské identity: “kurdská otázka” se vyvinula v problém “nadnárodního charakteru”. Kurdové, kteří dnes ve Švédsku protestují a dožadují se uznání ze strany politiků, však zůstávají nevyslyšeni.

Eliassi spojuje tento nedostatek mezinárodního uznání s termínem Jill Staufferové: “etická osamělost”: forma společenské opuštěnosti způsobená neschopností národů začlenit národy bez státní příslušnosti. Neznalost evropské levice o potlačování Kurdů na Blízkém východě je důkazem této izolace. ‘V muslimském světě jsou kurdské požadavky na samosprávu vnímány jako imperialistický nebo sionistický pokus o podkopání pomyslné sociální soudržnosti států, kde jsou Kurdové podřízeni arabské, turecké a perské nadvládě,’ píše Eliassi.

Postkoloniální zkušební pole

Agri Ismaïl jako devítiletý sledoval vysílání CNN o válce v Perském zálivu a poznal hlas Jamese Earla Jonese jako hlas Dartha Vadera, který mezi zprávami hlásil: “Tady CNN”. Jonesova přítomnost, píše Ismaïl, dodala mediálnímu zpravodajství, které už tak zobrazovalo válku jako “reality-TV”, filmový efekt, zprostředkovávající pocit převahy americké armády. ‘Technologická převaha byla tak obrovská, že se o válce nedá říct, že by se vůbec odehrála – tato ultramoderní válka byla předem vyhraná’.

Ismajl popisuje Kurdistán jako testovací místo válečných technologií. Režim Saddáma Husajna zde testoval rakety a chemické zbraně, které neměly dostatečnou přesnost pro vedení války a děsily kurdské obyvatelstvo. Během íránsko-irácké války byly na kurdském území rozmístěny miliony vysoce moderních nášlapných min vyrobených v Itálii. Dnes “jsou celá pole pokryta malými červenými trojúhelníky, které byly umístěny v rámci programu OSN pro boj proti minám v Iráku – varovnými znameními, že země už nám nepatří, ale že ji dobyly stroje”, píše Ismaïl.

Představa Kurdistánu jako pohraničního území, otevřeného pro válečné experimenty, vychází z dehumanizačních tendencí vnějšího světa vůči Kurdistánu a z toho, že Kurdové jsou zobrazováni jako necivilizované, barbarské obyvatelstvo, tvrdí Ismaïl. Co se však děje kolem, to se děje: jak identifikovali Aimé Césaire a Michel Foucault, kolonie jsou pouhým testovacím polem předtím, než kolonizátoři použijí technologie na vlastních lidech. Vozidla odolná proti minám, vyvinutá americkou armádou během války v Iráku, lze nyní nalézt u amerických orgánů činných v trestním řízení.

Recenze: Märta Bonde

Translated by
Display Europe
Co-funded by the European Union
European Union

Translation is done via AI technology. The quality is limited by the used language model.

Published 11 December 2024
Original in English
First published by Eurozine

Contributed by Eurozine  

PDF/PRINT

Newsletter

Subscribe to know what’s worth thinking about.

Related Articles

Cover for: Exiled voices: identity & literature

Human history is a history of migration, and people continue to be on the move due to a myriad of circumstances. Most of them aren’t merely looking for adventure or doing a fun gap year, but are trying to escape political persecution, climate catastrophes, and, well, war and genocide.

Cover for: Baltic-German queer

Baltic-German queer

Vikerkaar 3/2024

Queer histories in Estonia(n): featuring 19th-century writing defying heteronormative expectations; why ‘cis-gender’ is a useless concept; Russian-speaking LGBT+ activism; and a history of trans rights in Spain.

Discussion