Hogyan éljük túl a nagy technológiai nagyurakat

Ebben az új Standard Time epizódban a technológiai óriásokról, a szabályozás hiányáról és arról beszélgetünk, hogy mit tehet Európa ez ellen.

Az internet vitathatatlanul az emberiség egyik legnagyobb találmánya – ott van az eke, a vécé, a demokrácia és A Tomatan mellett (egy futóknak szánt humanoid paradicsomadagoló robot, amelyet a fáradtság ellen terveztek. Igen, még ezt is lefedtük!)

Noha több információ és kapcsolat áll rendelkezésünkre, mint bármelyik előttünk élő emberi generációnak, mindez az arcunkba robbant. A digitalizáció a feje tetejére állította a világunkat, és akár hiszed, akár nem: nem minden jó.

A digitalizáció életünk minden területét áthatja. Olyan ez, mint egy új ipari forradalom digitális formában, de a régi ipari forradalomhoz hasonlóan a kapitalizmusnak is sikerült pórázra kötnie minket.

Az Accord Hotels vezérigazgatója, Sebastian Bazin így jellemezte ezt: “Egy iparági mutáción megyünk keresztül – ez nem csak egy átalakulás. Ez egy mutáció.”” A Booking.com-ra utalva, amely szerinte átformálta a szállodaipart – ez a tendencia mindenhol megfigyelhető.

Amikor a digitalizáció hátrányairól beszélünk, gyakran felbukkan az Amazon. A világ legnagyobb e-kereskedelmi platformja, amelynek sikerültelnyomnia a versenyt és megmérnie az árakat. És hogyan sikerült nekik? Természetesen a munkavállalók alulfizetésével, Gyilkos munkafeltételek és szakszervezetek szétverése úgy tűnik, a techóriás modus operandija lett. Az Amazon megnövekedett szállítási volumene rengeteg extra szennyezéssel és hulladékkal is jár. A vállalat rengeteg etikai, gazdasági és ökológiai kérdést vet fel.

De az Amazon nincs egyedül. A világot uraló öt legnagyobb informatikai vállalat egyike, az Apple, a Meta, a Microsoft és az Alphabet (a Google anyavállalata) mellett. Még ha nem is hallottál ezekről az óriásokról, akkor is használod őket.

Hogyan fejlődött tehát az internet a független hobbibloggerekből és önsegítő fórumokból a mai Big Tech őrületté?

A Big Tech kifejezés 2013 körül kezdett el keringeni, amikor közgazdászok arra figyelmeztettek, hogy a szabályozás hiánya a digitális piacokon hatalomkoncentrációhoz vezethet. A 2007-2008-as pénzügyi válságot követően a hagyományos üzleti modellek küszködtek, a digitális reklám és kiskereskedelem lecsapott, és gyarmatosította ezeket a területeket egy feltörekvő generáció – a millenniumiak – körében..

A kifejezés újonnan baljóslatú hangot kapott, miután avizsgálat az orosz beavatkozás a 2016-os amerikai választásokba, amikor a felhasználói adatok tiltott kereskedelme lehetőséget adott a vállalatoknak a politikai döntések befolyásolására.

Láthatóan a Big Tech nagy hatalmat halmozott fel. És az igazi kérdés az, hogy KIK rendelkeznek ezzel a hatalommal?.

Oké, Mark Zuckerberg nem egyedül tartja kezében a digitalizációt, de ő a világ 4. leggazdagabb embere, a Facebook és a Meta Platformok, köztük az Instagram és a WhatsApp társalapítója. Minden bizonnyal ő az egyik kulcsszereplő ebben a játékban. A többi ember, akit érdemes nyomon követni, Tim Cook az Apple-nél, Satya Nadella a Microsoftnál, Sundar Pichai az Alphabetnél és Andy Jassy az Amazonnál.

A jelenlegi Big Tech uralom olyan üzleti modellekkel dolgozik, amelyek a figyelmed eltérítésén, függőségek kialakításán és az adataid hirdetőknek való eladásán alapulnak.

De a figyelem nem is igazi valuta, ugye? Van egy egyszerű igazság a Big tech cégek számára, amikor a figyelmünkről van szó: Ez sosem lesz elég!

Mégis ezeknek a cégeknek terápiára kellene járniuk ahelyett, hogy pszichológusokat alkalmaznának, hogy algoritmusokat találjanak a felhasználók még mélyebb kötődésének kialakítására.

Hogyan lehetne tehát szabályozni a techóriások hatalmát? Az USA régóta vonakodik alaposan szabályozni a digitális üzletet. A 90-es években ez a hozzáállás egy új iparág növekedését volt hivatott ösztönözni. Ma ez egy bénító hiányosság.

Az EU viszont a szabályozás megszállottja, és élen jár az ügyfélvédelem, az adat- és biztonsági szabályozás terén, és most azt reméli, hogy új ciklusában még mélyebben beavatkozhat a digitális politika területére..

Ezúttal tehát Brüsszelbe mentünk, hogy leüljünk azokkal, akik ezeket a politikákat alakítják – az Európai Parlament saját stúdiójában.

Alice Stollmeyer a Defend Democracy alapítója és ügyvezető igazgatója. Korábban politikai tanácsadó és digitális stratéga volt, jelenleg a demokrácia, a technológia és az éles hatalom, más néven hibrid fenyegetések témakörében dolgozik.

Christian Ehler német politikus, aki 2004 óta az Európai Parlament tagja az Európai Néppárt képviseletében. 2022 óta vezeti a parlament STOA nevű, a tudomány és technológia jövőjével foglalkozó testületét. Nem tűnik azonban sztoikusnak a Big Tech-et illetően, pedig ő volt az, aki egyáltalán meghívott minket a Parlamentbe..

Karen Melchior dán politikus, a 2019-2024-es Európai Parlament leköszönő tagja. A Renew Europe, a harmadik legnagyobb politikai csoport tagja volt az Európai Parlamentben..

Standard Time talk show S2E05: How we survive big tech overlords

 

Kreatív csapat

Papp Kinga Réka műsorvezető

Daniela Univazo író-szerkesztő

Merve Akyel művészeti vezető, Eurozine

Pintér Szilvia producer

Priyanka Hutschenreiter projektvezető

Julia Sobota feliratok és fordítások

Papp Gabriella Zsófia digitális producer

 

Vezetés

Csikós Judit pénzügyek

Papp Réka Kinga főszerkesztő

Nagyné Kardos Csilla irodai adminisztráció

 

Videó stáb

Voxbox Multimédia Stúdió Brüsszelben

Pápai Gergely Áron fotózás

Az utómunka

Ruszkai Nóra videó vágó

Nagy István vezető videószerkesztő

Golovics Milán párbeszéd szerkesztő

 

Művészet

Victor Maria Lima animáció

Crypt-of-Insomnia főcímzene

 

Hosted by

Az Európai Parlament Brüsszelben

 

Linkek :

A Tomatan, egy humanoid paradicsomot adagoló robot futóknak, amelyet a fáradtság leküzdésére terveztek

Digitális vezetés vs. digitális átalakulás | Nelson Phillips | TEDxHessle

Amazon dolgozók azt mondják, hogy küzdenek az élelmiszer és a lakbér megfizetéséért

https://www.pressrelations.com/files/de/prmagazin/prmagazin_1906_TheBigFive.pdf

Big Tech elsöprő befolyása: A piacok és az Ön pénzének kockázatai

A közösségi média befolyásolja politikai viselkedésünket és nyomást gyakorol demokráciáinkra, állapítja meg egy új jelentés

Itt van, amit eddig tudunk Oroszország 2016-os beavatkozásáról

Minőségi idő, amelyet a Big Tech hozott önöknek

A közösségi média algoritmusainak hatása az internetezők viselkedésére

A technológiai cégek “meggyőző dizájnnal” próbálnak ránk hatni. A pszichológusok szerint ez etikátlan.



Translated by
Display Europe
Co-funded by the European Union
European Union

Translation is done via AI technology. The quality is limited by the used language model.

Published 14 November 2024
Original in English

Newsletter

Subscribe to know what’s worth thinking about.

Related Articles

Cover for: Occupied futures

Occupied futures

Algorithmic apparatuses and neo-colonial imperatives

Modern warfare, currently playing out in the Middle East, relies on algorithms that often foreshadow further violence. But is the predilection for predicting attacks more a deterrent or provocation? And is managing risk a matter of neo-colonial imperialism rather than defence?

Discussion