Назад на Трампову стазу

Тема: амерички избори

Рат, права жена, депортације и демократија: шта је на коцки када се Трамп враћа? Тема Еурозине-а говори о томе шта можете очекивати од промене моћи у САД.

Да ли је председништво Џоа Бајдена било пуки прекид од Трамповог покрета? Баш као што је Бајден изабран 2020. године, Георге Блецхер је написао:

‘Песимисти страхују да то никада неће бити готово – да Трампов феномен није толико привремено избацио америчку демократију из колосека, већ је открио дугогодишње проблеме у самом систему и дубоке дисторзије на начин на који Американци гледају на себе.’ 

Песимисти су можда опет добро схватили. Па шта сад? Шта очекивати и како се припремити за Трампов повратак на власт?

Ово је наш избор чланака који ће читаоце усмерити на кључна питања. Они оцртавају колико се свет променио око Трампа, а како његови ставови нису. Цовид-19, руска инвазија у пуном обиму, растућа зелена економија и демонтажа репродуктивних права, подигли су улог на глобалном нивоу изузетно високо док се Трамп враћа у Белу кућу. 

&нбсп;
Трумпистичка спољна политика
Кијев и Москва су се припремали за Трампов потенцијални повратак. Његово обећање да ће окончати рат за 24 сата обојица су одбацила. У овом чланку из Нове источне Европе, Касија Скот-Џонс пише о томе како би то на крају могло да натера Трампа да промени свој став. 

&нбсп;

[ид.чланка=32146]

Ескалирајући рат на Блиском истоку отворио је јаз у спољној политици САД. То је постало питање о коме су Трамп и Харис делили исти став – са мало тога да понуде потенцијалним демократским гласачима који подржавају Палестину. Треба ли их кривити што нису дали протестно гласање против Трампа? Јеффреи Ц. Исаац пише о непосвећеним бирачима, путем јавног семинара. 

Гласање док није ангажован

Јеффреи Ц. Исаац

Беата Горка-Винтер у Нова источна Европа о томе шта очекивати као Трамп, који је пре само неколико месеци изјавио да ће ‘охрабрити Путина да нападне’ европске земље које одбију да испуне своја финансијска обећања НАТО-у. 

Повлачење конопа: Самит НАТО-а и (не баш) скромни добици у Вашингтону

Беата Горка-Винтер

Избори 2024. означавају помак, односно повратак на Трампове условне односе са НАТО-ом. 2017. Кристофер Шефер< /а> је писао о Трамповој непредвидивости у међународној политици. 

&нбсп;

[ид.чланка=8175]

Шта можемо да разумемо из Трампових односа са Русијом? Џејмс Кирчик је 2017. писао о републиканској русофилији и парадоксу Трампове позиције. Положај који је одржао у животу и непромењен, чак и након инвазије Русије у пуном обиму 2022. 

&нбсп;

[ид.чланка=10439]

Однос између ЕУ, САД и Кине претрпео је драматичне промене од када је Трамп последњи пут изабран, уз пандемију, ратове и економију у паду. Уочи избора за Европски парламент, Роналд Х. Линден је писао о томе шта се може очекивати након ове године избора.

&нбсп;

[ид.чланка=31274]
Демократија у опасности
2024. је била драматична изборна година која би могла да испразни сећања на 2016. Са првом Трамповом победом, гласањем о Брегзиту и наглим покретом крајње деснице широм Европе, Ерика Бенер , ауторка Авантуре у демократији,запитала се : да ли је демократија вредна труда? 

У овом интервјуу са Греен Еуропеан Јоурнал Елзе Вермаас, Ерика Бенер говори о одржавању демократије, политичком плурализму и најмање очигледним непријатељима демократије. 

Да ли је демократија вредна труда? 

Ерица Беннер и Елзе Вермаас

Идеја слободе је радикално трансформисана под последњом Трамповом администрацијом. У свом чланку ‘Фрагменти сломљено огледало’, Џорџ Блечер је написао да је слобода постала ‘ синоним за чисти лични интерес’. Може ли ова трансформација бити оно што је Трампа учинило најатрактивнијим председником за личности из Силицијумске долине? 

У овом Греен Еуропеан Јоурнал чланак, Дру Митник пише о томе како је Трамп отворио врата свету технологије да уђе у политику и како то утиче на остатак света у смислу информација, технологије и заузврат: разбијање демократије .

Асцендентни нелиберализам Силиконске долине

Древ Митник
Назад на изградњу зида?
Године 2016, након напада Исламске државе у Сан Бернардину, Доналд Трамп је обећао да ће забранити муслиманима улазак у САД, што је и учинио чим је добио прилику. Емануел Геризоли пишео историји забрана путовања и зашто можемо очекивати да ће оне бити враћене када се Трамп врати у Белу кућу, преко Јавни семинар.

Кратка историја забрана путовања

Емануел Герисоли

Миграциони систем САД је већ несигуран и опасан, а са Трамповим реизбором ће вероватно постати још опаснији. Али у таквим контекстима се јавља одређена врста радикалне солидарности, пише Моника Салмон Гомес о малој њујоршкој мрежи узајамне помоћи која пожели добродошлицу породицама миграната за < /спан>Јавни семинар.

Мигранти су родитељи и деца 

Моница Салмон Гомез

Хуманитарни аргумент за подршку законском оквиру за миграцију био је центар демократске кампање, али нису успели да нагласе економски значај имиграције према Стив Макс. У свом чланку за јавни семинар пише о домаће и међународне последице затворене границе. 

Зашто су САД потребни мигранти

Стив Макс
Обрнути прелаз?
Да ли ће Доналд Трамп означити крај транзиције САД на зелену енергију? Климатска политика је свакако била у питању на овим изборима и јасно је да Трамп неће постављати никакве зелене циљеве у време свог мандата. 

Али Кларенс Едвардс из Греен Еуропеан Јоурнал< спан стиле="фонт-веигхт: 400;"> тврди да не бисте требали бити превише песимистични, док ће Трамп сасвим сигурно покушати да заустави оно што је Бајденова администрација стварала, зелена економија је расла и променила се од Трамп је био последњи на функцији. 

Одаберите своју климатску будућност

Кларенс Едвардс
Репродуктивна слобода
Преокрет Рое против Вејда 2022. године, судска одлука која је обезбедила савезно право на абортус након 24 недеље током скоро 50 година, значила је нови заокрет у политици абортуса САД . То је такође постало једно од највећих питања у предизборној кампањи. 

Планови Трампанда Венса, иако недоследни, указују на неизвесну будућност права на абортус у САД. У дебати о правима на абортус, постоји легалистичка опсесија бројем недеља пре прекида трудноће, а то не важи само за САД. 

Почетком 2024., Клер Потер је интервјуисала Фелисију Корнблу, ауторку Клер Потер, састала се са Фелисијом Корнблу, ауторком Живот жене је људски живот: моја мајка, наша Комшија и путовање од репродуктивних права до репродуктивне правде (2023) у њеном подцасту Зашто сада? ;”> Да разговарамо о опасностима уске дебате о абортусу – и шта је заправо значење репродуктивне слободе. Послушајте епизоду овде, или прочитајте цео транскрипт. 

Епизода 45: Зашто сам абортус не ослобађа жене од Клер Потер
Историчарка Фелиција Корнблу и ја обележавамо Рое против Вејда разговором о „Живот жене је људски живот: моја мајка, наша суседа, и путовање од репродуктивних права до репродуктивне слободе“

Читајте на подстацку

&нбсп;

[ид.чланка=30818]

Translated by
Display Europe
Co-funded by the European Union
European Union

Translation is done via AI technology. The quality is limited by the used language model.

Published 7 November 2024
Original in English
First published by Eurozine

© Eurozine

PDF/PRINT

Newsletter

Subscribe to know what’s worth thinking about.

Related Articles

Cover for: Running scared

Biden’s State of the Union speech seems to have proved that he could survive another four years in the White House. But doubts remain whether he can defeat the man whose supporters clearly care little about actual policy.

Cover for: Who’s afraid of gender?

Writing a trade book about the ‘anti-gender ideology movement’, feminist scholar Judith Butler takes on anti-intellectualism in form and content. Fear of gender diversity is confessional, they write: declaring cisgender rights under threat revokes those of all others. In contrast, gender studies opens up potential for the material and the social to be seen as one.

Discussion