Donald Trump’s impending return to the White House has broad repercussions. His unpredictable approach to foreign policy could leave an even greater impact on the world than it did in his first term. Both Kyiv and Moscow have been preparing for the potential scenario of a second round.
Остатак демократије
Трамп се враћа у Белу кућу у тренутку када су глобални улози већи него икада. Шта се може очекивати од његове непредвидиве спољне политике и шта то значи за међународну солидарност, геополитичку стабилност и демократску вредност?
Из европске перспективе, ови амерички избори су увек били нешто више од посматрања издалека. Пошто су били сведоци Трампових катастрофалних спољнополитичких акција у првом мандату, чак ни Европљани са сопственим идејама за демократизацију нису фаворизовали репризу. Харисова демократска кандидатура била је прихватљивија многима од све већег броја у Европи -десни гласачи – њена десничарска политика која нуди стабилнији глобални економски напредак у геополитички несређеним временима. Трампов бренд олигархије „Америка на првом месту“ оставиће друга тржишта да виси, забрињавајући џепове многих конзервативних Европљана.
Повлачење
Али претња нестабилности глобалног тржишта није једини разлог за забринутост. Откако је Трамп био последњи председник САД, рат је ескалирао у Европи. Ако Трамп опозове америчку подршку Украјини, као што се претпоставља, неће бити само рачун на каси тај који ће добити батине.
„Од јануара 2022. до априла 2024. САД су обезбедиле 27 одсто финансијске помоћи коју је Украјина примила“, пише Цассиа Сцотт-Јонес за Ново Источна Европа. „Током шестомесечног конгресног ћорсокака, који је окончан у априлу 2024. … Украјина је пресрела само 46 одсто руских пројектила… У претходних шест месеци, Украјина је успешно пресрела 73 одсто пројектила о којима говоре бројке о затишју себе.
„Трампов наратив је увек зависио од тврдње да се Русија не би усудила да нападне Украјину под његовим надзором“, наставља Скот-Џонс. Њен аргумент на крају предвиђа позитивне стране од овог става према ‘заврши рат у року од 24 сата’: ‘Историјска флексибилност сугерише да би се Трампова позиција могла променити у погледу потребе да се подржавају политичке наративе САД као јаке, доминантне силе у свету.’
Лично улагање
Друго нагађање хирови забављача поново ће постати део свакодневне политике. Само су улози овога пута још већи. Када сам слушао главно предавање Кетрин Ештон на Фестивалу хуманистичких наука Института за хуманистичке науке ове године, у почетку сам био збуњен њеном ноншалантношћу када су ме питали да се Трамп повлачи из иранског нуклеарног споразума, споразума којем је помогла брокер у 2015.
Трампова акција је уништила тешко добијене преговоре у једном брзом маневру, али је Ештонов одговор у шали упућивао на његов посао развоја хотела >, што сугерише да је чак и Трамп био заинтересован за Блиски исток. Касније сам њен хладан одговор прочитао као одбијање да се препусти губитку, прилагођавајући се било ком ставу који би држао преговарачки сто отвореним. Да ли се покушаји мира на Блиском истоку могу ослањати на економско преговарање? Трамп, који чак и није најмудрији бизнисмен на свету, вероватније ће дестабилизовати НАТО, дајући не само Путину већ и Нетанијахуу још више слободе.
Криминалац
Све више је забринутост шта ће тачно остати од међународне солидарности и управљања кризама са великом силом која не само да повлачи споразуме, већ и покреће кључ за поделе. Трампово обећање да ће „бушити, душо, бушити“ опасно ће погоршати климатске промене. Утицај његових планова не треба потцењивати. Такође је предложио масовне депортације имиграната. То што су клима и расељавање међусобно повезана питања је наизглед непријатна чињеница која ће нас све прогањати.
Трампу није страно да напада умове и тела других. Његова настојања да се супротстави Харисовој кампањи за права на абортус као ‘заштитника жена’ оставила је лош укус: овај скоро осуђени силоватељ је морао да победи на овим изборима не само за републиканску странку али и да избегне вероватно затворску казну. Порука да насилници могу да се заштите и избегну закон ако су довољно моћни је разоран ударац правима жртава.
Америчка демократија – подрива куповина гласова и < /спан>лажне тврдње – растављају се изнутра. Политички пејзаж Европе – од парламентарних до националних избора – који је скренуо ка радикалнијој изборној кампањи, понудио је много упозорења. Оно што сада остаје је одбијање да се дозволи да ово буде пропаст демократије.
&нбсп;
Published 6 November 2024
Original in English
First published by Eurozine
© Sarah Waring / Eurozine
PDF/PRINTNewsletter
Subscribe to know what’s worth thinking about.
Related Articles
The first win in Germany’s state elections since the Nazi era, gains in European Parliament, another bid for power in France and new UK seats – the far right has seemingly raised its game this year to make political advances. How should progressives interpret extremist voting to counter dissatisfaction?