Donald Trump’s impending return to the White House has broad repercussions. His unpredictable approach to foreign policy could leave an even greater impact on the world than it did in his first term. Both Kyiv and Moscow have been preparing for the potential scenario of a second round.
Zostávajúca demokracia
Trump sa vracia do Bieleho domu v čase, keď sú globálne stávky vyššie ako kedykoľvek predtým. Čo možno očakávať od jeho nepredvídateľnej zahraničnej politiky a čo to znamená pre medzinárodnú solidaritu, geopolitickú stabilitu a demokratické hodnoty?
Z európskej perspektívy boli tieto americké voľby vždy o niečom viac než o sledovaní z diaľky. Po tom, čo sme boli svedkami katastrofálnych zahraničnopolitických krokov Trumpa v prvom volebnom období, dokonca ani Európania s vlastnými demokratizačnými myšlienkami neboli za opakovanie volieb. Demokratická kandidatúra Harrisovej bola prijateľnejšia pre mnohých rastúci počet krajne pravicových voličov v Európe – jej pravicovo orientovaná politika ponúkala stabilnejší globálny hospodársky progres v geopoliticky nepokojných časoch. Trumpova oligarchia značky “Amerika na prvom mieste” nechá ostatné trhy visieť na vlásku a znepokojí vrecká mnohých konzervatívnych Európanov.
Odstúpenie
Hrozba nestability globálneho trhu však nie je jediným dôvodom na obavy. Odkedy bol Trump naposledy prezidentom USA, v Európe sa vystupňovala vojna. Ak Trump zruší podporu USA Ukrajine, ako sa naznačuje, nebude to len účet v pokladni, ktorý dostane na frak.
“Od januára 2022 do apríla 2024 poskytli USA 27 percent finančnej pomoci, ktorú Ukrajina dostala,” píše Cassia Scott-Jones pre New Eastern Europe. ‘Počas šesťmesačnej patovej situácie v Kongrese, ktorá sa skončila v apríli 2024… Ukrajina zachytila len 46 percent ruských rakiet… V predchádzajúcich šiestich mesiacoch Ukrajina úspešne zachytila 73 percent rakiet’. Čísla o útlme podpory hovoria za všetko.
“Trumpov naratív sa vždy opieral o tvrdenie, že Rusko by sa pod jeho dohľadom neodvážilo napadnúť Ukrajinu,” pokračuje Scott-Jones. Jej argumentácia napokon predpovedá z tohto postoja “ukončenie vojny do 24 hodín“: “Historická flexibilita naznačuje, že Trumpov postoj by sa mohol zmeniť v súvislosti s potrebou udržiavať politické naratívy o USA ako silnej, dominantnej mocnosti vo svete.”
Osobné investície
Druhé hádanie rozmarov zabávača sa opäť stane súčasťou každodennej politiky. Lenže stávky sú tentoraz ešte vyššie. Keď som počúval kľúčovú prednášku Catherine Ashtonovej na tohtoročnom Festivale humanitných vied Inštitútu pre ľudské vedy, spočiatku ma zmiatla jej nonšalantnosť, keď sa ma pýtala na Trumpovo odstúpenie od jadrovej dohody s Iránom, dohody, ktorú v roku 2015 pomáhala sprostredkovať.
Trumpov krok jedným rýchlym manévrom zničil ťažko vybojované rokovania, no Ashtonová v odpovedi vtipne odkázala na jeho hotelový developerský biznis, čím naznačila, že aj Trump má záujem o Blízky východ. Neskôr som jej chladnú odpoveď čítal ako odmietnutie dať prednosť prehre, prispôsobenie sa akémukoľvek postoju, ktorý by udržal rokovací stôl otvorený. Mohli by sa pokusy o mier na Blízkom východe oprieť o ekonomické vyjednávanie? Trump, ktorý nie je ani najzručnejší obchodník na svete, skôr destabilizuje NATO, čím dá nielen Putinovi, ale aj Netanjahuovi ešte väčšiu voľnosť.
Kriminálny
Čoraz viac sa vynára obava, čo presne zostane z medzinárodnej solidarity a krízového manažmentu, keď veľmoc nielenže odstúpi od dohôd, ale ešte aj nasadí rozdeľujúci kľúč. Trumpov sľub “vŕtať, baby, vŕtať” nebezpečne zhorší klimatické zmeny. Vplyv jeho plánov by sa nemal podceňovať. Navrhol tiež masové deportácie prisťahovalcov. To, že klíma a vysídľovanie sú vzájomne prepojené problémy, je zdanlivo nepríjemný fakt, ktorý nás bude všetkých prenasledovať.
Trumpovi nie je cudzie ani koristenie z myslí a tiel iných. Jeho snaha čeliť Harrisovej kampani o práve na potrat ako “ochrankyni žien” zanechala odpornú príchuť: tento takmer odsúdený násilník musel tieto voľby vyhrať nielen pre Republikánsku stranu, ale aj preto, aby sa vyhol pravdepodobnému uväzneniu. Odkaz, že násilníci sa môžu chrániť a vyhýbať sa zákonu, ak sú dostatočne mocní, je zničujúcim úderom pre práva obetí.
Americká demokracia – podkopávaná kupovaním hlasov a falošnými tvrdeniami – sa rozkladá zvnútra. Samotná európska politická scéna – od parlamentných volieb v EÚ až po národné voľby – smerujúca k radikálnejšiemu volebnému boju, ponúkla množstvo varovaní. Teraz zostáva len odmietnuť, aby to znamenalo zánik demokracie.
Published 6 November 2024
Original in English
First published by Eurozine
© Sarah Waring / Eurozine
PDF/PRINTNewsletter
Subscribe to know what’s worth thinking about.
Related Articles
The first win in Germany’s state elections since the Nazi era, gains in European Parliament, another bid for power in France and new UK seats – the far right has seemingly raised its game this year to make political advances. How should progressives interpret extremist voting to counter dissatisfaction?