Zbytková demokracie

Trump se vrací do Bílého domu v době, kdy jsou globální sázky vyšší než kdy jindy. Co lze očekávat od jeho nepředvídatelné zahraniční politiky a co to znamená pro mezinárodní solidaritu, geopolitickou stabilitu a demokratické hodnoty?

Z evropské perspektivy byly tyto americké volby vždy o něčem víc než o sledování zpovzdálí. Poté, co byli svědky katastrofálních zahraničněpolitických kroků Trumpa v prvním volebním období, ani Evropané s vlastními demokratizačními idejemi nebyli opakování voleb nakloněni. Kandidatura demokratky Harrisové byla přijatelnější pro mnohé z rostoucího počtu evropských krajně pravicových voličů – její pravicová politika nabízela stabilnější globální ekonomický postup v geopoliticky neklidné době. Trumpova oligarchie ve stylu “Amerika především” nechá ostatní trhy na holičkách a znepokojí kapsy mnoha konzervativních Evropanů.

Odstupování

Hrozba nestability globálních trhů však není jediným důvodem k obavám. Od doby, kdy byl Trump naposledy americkým prezidentem, se v Evropě vyostřila válka. Pokud Trump zruší americkou podporu Ukrajině, jak se naznačuje, nebude to jen účet u pokladny, který dostane na frak.

“Od ledna 2022 do dubna 2024 poskytly USA 27 % finanční pomoci, kterou Ukrajina obdržela,” píše Cassia Scott-Jones pro New Eastern Europe. ‘Během šestiměsíční patové situace v Kongresu, která skončila v dubnu 2024… Ukrajina zachytila pouze 46 procent ruských raket… V předchozích šesti měsících Ukrajina úspěšně zachytila 73 procent raket. Čísla o útlumu podpory hovoří sama za sebe.

“Trumpův narativ se vždy opíral o tvrzení, že Rusko by se pod jeho dohledem neodvážilo napadnout Ukrajinu,” pokračuje Scott-Jones. Její argumentace nakonec předpovídá, že z tohoto postoje vyplyne “ukončení války do 24 hodin“: “Historická flexibilita naznačuje, že Trumpův postoj by se mohl změnit v otázce potřeby udržet politický narativ o USA jako silné, dominantní mocnosti ve světě.”.

Osobní investice

Druhé hádání rozmarů baviče se opět stane součástí každodenní politiky. Jen sázky jsou tentokrát ještě vyšší. Když jsem letos poslouchal klíčovou přednášku Catherine Ashtonové na Festivalu humanitních věd Institutu pro vědy o člověku, zpočátku jsem byl zmaten její nonšalancí, když se mě ptala na Trumpovo odstoupení od jaderné dohody s Íránem, dohody, kterou v roce 2015 pomáhala zprostředkovat.

Trumpův krok zničil těžce vybojovaná jednání jedním rychlým manévrem, přesto Ashtonová v odpovědi vtipně odkázala na jeho hotelový developerský byznys a naznačila, že i Trump má zájem o Blízký východ. Později jsem její chladnou odpověď četl jako odmítnutí nechat prohru přednostně na pospas a přizpůsobit se jakémukoli postoji, který by udržel vyjednávací stůl otevřený. Mohly by se pokusy o mír na Blízkém východě opřít o ekonomické vyjednávání? Trump, který není ani nejbystřejší obchodník na světě, spíše destabilizuje NATO, čímž dá nejen Putinovi, ale i Netanjahuovi ještě větší volnost.

Kriminální

Stále větší obavy vzbuzuje otázka, co přesně zůstane z mezinárodní solidarity a krizového řízení, když jedna z velmocí nejenže odstoupí od dohod, ale ještě do toho vloží rozkladný klacek. Trumpův slib “vrtat, baby, vrtat” nebezpečně zhorší klimatické změny. Dopad jeho plánů bychom neměli podceňovat. Navrhl také masové deportace přistěhovalců. To, že klima a vysídlování jsou vzájemně propojené problémy, je zdánlivě nepříjemný fakt, který nás bude všechny pronásledovat.

Trumpovi není cizí ani kořistění z myslí a těl druhých. Jeho snaha postavit se proti Harrisové v kampani o právu na potrat jako “ochránce žen” zanechala odpornou pachuť: tento téměř usvědčený násilník musel tyto volby vyhrát nejen kvůli Republikánské straně, ale také proto, aby se vyhnul pravděpodobnému uvěznění. Poselství, že násilníci se mohou chránit a vyhýbat se zákonu, pokud jsou dostatečně mocní, je zničující ranou pro práva obětí.

Americká demokracie – podkopávaná kupováním hlasů a falešnými tvrzeními – je rozebírána zevnitř. Samotná evropská politická scéna – od parlamentních voleb v EU až po volby v jednotlivých zemích – směřující k radikálnějšímu volebnímu boji, nabídla dostatek varování. Nyní zbývá jen odmítnout, aby to znamenalo zánik demokracie.

 

Translated by
Display Europe
Co-funded by the European Union
European Union

Translation is done via AI technology. The quality is limited by the used language model.

Published 6 November 2024
Original in English
First published by Eurozine

© Sarah Waring / Eurozine

PDF/PRINT

Newsletter

Subscribe to know what’s worth thinking about.

Related Articles

Cover for: Economic frontlines: Ukraine bracing for Trump

Donald Trump’s impending return to the White House has broad repercussions. His unpredictable approach to foreign policy could leave an even greater impact on the world than it did in his first term. Both Kyiv and Moscow have been preparing for the potential scenario of a second round.

Cover for: Are far-right ballots protest votes?

The first win in Germany’s state elections since the Nazi era, gains in European Parliament, another bid for power in France and new UK seats – the far right has seemingly raised its game this year to make political advances. How should progressives interpret extremist voting to counter dissatisfaction?

Discussion