Môže nás umenie zachrániť?
V dnešnej relácii Štandardný čas sa vydáme na cestu s Európskym pavilónom: umeleckým projektom a výstavou, ktoré skúmajú budúcnosť Európy, jej identitu a pálčivú otázku: môžeme pochopiť európsku kultúru prostredníctvom umenia?
Možno si kladiete otázku, ako je možné, že v týchto únavných časoch, v ktorých žijeme, kráčame po boku konfliktov, vojen a genocídy, je vôbec priestor na premýšľanie o umení?
No, ako by povedal Picasso: “Umenie je lož, ktorá nám umožňuje uvedomiť si pravdu”. Umenie je odrazom našich predstáv a má dôležitú úlohu spochybňovať ich.
Myšlienka Európskeho pavilónu je jednoduchá: na veľtrhoch umenia jednotlivé krajiny vedú expozície, čo výrazne ovplyvňuje to, čo vystavujú a ako rámcujú svoju kultúru. Ale ak je táto logika správna, nemal by mať projekt Európa svoj vlastný pavilón?
Teda teraz už áno, a to vďaka Európskej kultúrnej nadácii – tiež nášmu zakladateľovi a financovateľovi Display Europe a ľuďom, ktorí túto talkshow umožňujú.
Témou tohtoročného Európskeho pavilónu je Liquid becomings, v ktorom sa štyri vlastné lode plavia po štyroch veľkých európskych riekach: Na týchto riekach: Tag, Visla, Rýn a Dunaj. Štyri plavby prechádzajú 11 krajinami a spolu s umelcami ako pasažiermi a tvorcami prekonávajú 1400 kilometrov.
loď funguje ako miesto pobytu pre vizuálnych a performatívnych umelcov, spisovateľov, architektov a dizajnérov, ktorí pracujú na svojich projektoch, kým nedosiahnu konečný cieľ: trojdňový festival v Lisabone od 7. do 9. novembra. Všetci umelci majú možnosť prezentovať svoje umenie, ale hlavne: zjesť veľa Pastel de Nata!
Ale dnešný rozhovor nie je len o pečive. Verte či nie, tento projekt sa dotýka väčších otázok. Spolu s iniciátormi a kurátormi Európskeho pavilónu hovoríme o umení. Kto je to umelec? Akú úlohu zohráva umenie v duchu doby? A: môže nás umenie zachrániť?
Hosťovské biografie:
Naomi Russellová je zakladateľkou spoločnosti Agora Now a hlavnou kurátorkou Európskeho pavilónu 2024. Je kreatívnou producentkou, kurátorkou, tvorkyňou hnutí, aktivistkou, poradkyňou a podnikateľkou, ktorá spolupracovala s mnohými poprednými svetovými kultúrnymi inštitúciami a umelcami v oblasti performatívneho umenia.
TITUL: Naomi Russell vedúca kurátorka Európskeho pavilónu
Viktor Vejvoda sa narodil v Prahe v Československu. Tam študoval na Akadémii výtvarných umení a vyštudoval ateliér Nových médií. Jeho hlavný záujem spočíva v ekológii spotreby, periférnych a zabudnutých poznatkoch a otázkach hodnoty a improvizácie.
TITUL: Viktor Vejvoda umelec, odborník na nové médiá
Marija Balubdžić, je belehradský hudobník, ktorý vystupuje pod pseudonymom Umbra. Vo svojich skladbách založených na improvizácii využíva hlas, klávesy a elektroniku. Marija je skladateľkou soundtracku k filmu Liquid Becomings, Motility
Tvorivý tím
Réka Kinga Pappová moderátorka
Daniela Univazo scenáristka a redaktorka
Merve Akyel umelecká riaditeľka, Eurozine
Szilvia Pintér producentka
Priyanka Hutschenreiter projektová manažérka
Julia Sobota titulky a preklady
Zsófia Gabriella Papp digitálny producent
Manažment
Judit Csikós financie
Réka Kinga Papp šéfredaktorka
Csilla Nagyné Kardos administratíva kancelárie
Video Crew
Voxbox Multimedia Studios v Bruseli
Gergely Áron Pápai fotografovanie
Postprodukcia
Nóra Ruszkai video editor
István Nagy vedúci video editor
Milán Golovics editor dialógov
Umenie
Victor Maria Lima animácie
Hudobná téma Crypt-of-Insomnia
Hosted by
Knižnica CDU, Maďarsko
Články:
https://culturalfoundation.eu/programmes/european-pavillion/
Published 30 October 2024
Original in English
Newsletter
Subscribe to know what’s worth thinking about.
Related Articles
Baltic-German queer
Vikerkaar 3/2024
Queer histories in Estonia(n): featuring 19th-century writing defying heteronormative expectations; why ‘cis-gender’ is a useless concept; Russian-speaking LGBT+ activism; and a history of trans rights in Spain.
Slovakia’s right-wing nationalist minister Martina Šimkovičová is waging an ideological war on the country’s independent arts and media sector, targeting cultural institutions, discriminating against LGBTQIA+ organizations. Though fearing for their safety, cultural workers are fighting back via collective action, supporting those on strike.