Môže nás umenie zachrániť?

V dnešnej relácii Štandardný čas sa vydáme na cestu s Európskym pavilónom: umeleckým projektom a výstavou, ktoré skúmajú budúcnosť Európy, jej identitu a pálčivú otázku: môžeme pochopiť európsku kultúru prostredníctvom umenia?

Možno si kladiete otázku, ako je možné, že v týchto únavných časoch, v ktorých žijeme, kráčame po boku konfliktov, vojen a genocídy, je vôbec priestor na premýšľanie o umení?

No, ako by povedal Picasso: “Umenie je lož, ktorá nám umožňuje uvedomiť si pravdu”. Umenie je odrazom našich predstáv a má dôležitú úlohu spochybňovať ich.

Myšlienka Európskeho pavilónu je jednoduchá: na veľtrhoch umenia jednotlivé krajiny vedú expozície, čo výrazne ovplyvňuje to, čo vystavujú a ako rámcujú svoju kultúru. Ale ak je táto logika správna, nemal by mať projekt Európa svoj vlastný pavilón?

Teda teraz už áno, a to vďaka Európskej kultúrnej nadácii – tiež nášmu zakladateľovi a financovateľovi Display Europe a ľuďom, ktorí túto talkshow umožňujú.

Témou tohtoročného Európskeho pavilónu je Liquid becomings, v ktorom sa štyri vlastné lode plavia po štyroch veľkých európskych riekach: Na týchto riekach: Tag, Visla, Rýn a Dunaj. Štyri plavby prechádzajú 11 krajinami a spolu s umelcami ako pasažiermi a tvorcami prekonávajú 1400 kilometrov.

loď funguje ako miesto pobytu pre vizuálnych a performatívnych umelcov, spisovateľov, architektov a dizajnérov, ktorí pracujú na svojich projektoch, kým nedosiahnu konečný cieľ: trojdňový festival v Lisabone od 7. do 9. novembra. Všetci umelci majú možnosť prezentovať svoje umenie, ale hlavne: zjesť veľa Pastel de Nata!

Ale dnešný rozhovor nie je len o pečive. Verte či nie, tento projekt sa dotýka väčších otázok. Spolu s iniciátormi a kurátormi Európskeho pavilónu hovoríme o umení. Kto je to umelec? Akú úlohu zohráva umenie v duchu doby? A: môže nás umenie zachrániť?

 

Hosťovské biografie:

Naomi Russellová je zakladateľkou spoločnosti Agora Now a hlavnou kurátorkou Európskeho pavilónu 2024. Je kreatívnou producentkou, kurátorkou, tvorkyňou hnutí, aktivistkou, poradkyňou a podnikateľkou, ktorá spolupracovala s mnohými poprednými svetovými kultúrnymi inštitúciami a umelcami v oblasti performatívneho umenia.

TITUL: Naomi Russell vedúca kurátorka Európskeho pavilónu

Viktor Vejvoda sa narodil v Prahe v Československu. Tam študoval na Akadémii výtvarných umení a vyštudoval ateliér Nových médií. Jeho hlavný záujem spočíva v ekológii spotreby, periférnych a zabudnutých poznatkoch a otázkach hodnoty a improvizácie.

TITUL: Viktor Vejvoda umelec, odborník na nové médiá

Marija Balubdžić, je belehradský hudobník, ktorý vystupuje pod pseudonymom Umbra. Vo svojich skladbách založených na improvizácii využíva hlas, klávesy a elektroniku. Marija je skladateľkou soundtracku k filmu Liquid Becomings, Motility

Tvorivý tím

Réka Kinga Pappová moderátorka

Daniela Univazo scenáristka a redaktorka

Merve Akyel umelecká riaditeľka, Eurozine

Szilvia Pintér producentka

Priyanka Hutschenreiter projektová manažérka

Julia Sobota titulky a preklady

Zsófia Gabriella Papp digitálny producent

 

Manažment

Judit Csikós financie

Réka Kinga Papp šéfredaktorka

Csilla Nagyné Kardos administratíva kancelárie

 

Video Crew

Voxbox Multimedia Studios v Bruseli

Gergely Áron Pápai fotografovanie

Postprodukcia

Nóra Ruszkai video editor

István Nagy vedúci video editor

Milán Golovics editor dialógov

 

Umenie

Victor Maria Lima animácie

Hudobná téma Crypt-of-Insomnia

 

Hosted by

Knižnica CDU, Maďarsko

 

 

Články:

https://culturalfoundation.eu/programmes/european-pavillion/



Translated by
Display Europe
Co-funded by the European Union
European Union

Translation is done via AI technology. The quality is limited by the used language model.

Published 30 October 2024
Original in English

In collaboration with

Share article

Newsletter

Subscribe to know what’s worth thinking about.

Related Articles

Cover for: Baltic-German queer

Baltic-German queer

Vikerkaar 3/2024

Queer histories in Estonia(n): featuring 19th-century writing defying heteronormative expectations; why ‘cis-gender’ is a useless concept; Russian-speaking LGBT+ activism; and a history of trans rights in Spain.

Cover for: Culture strikes back

Slovakia’s right-wing nationalist minister Martina Šimkovičová is waging an ideological war on the country’s independent arts and media sector, targeting cultural institutions, discriminating against LGBTQIA+ organizations. Though fearing for their safety, cultural workers are fighting back via collective action, supporting those on strike.

Discussion