Může nás umění zachránit?

V dnešním pořadu Standard Time Talk se vydáme na plavbu s Evropským pavilonem: uměleckým projektem a výstavou, které zkoumají budoucnost Evropy, její identitu a palčivou otázku: Můžeme porozumět evropské kultuře prostřednictvím umění?

Možná si kladete otázku, jak je možné, že v této unavené době, kdy kráčíme po boku konfliktů, válek a genocidy, je vůbec prostor přemýšlet o umění?

No, jak by řekl Picasso: “Umění je lež, která nám umožňuje uvědomit si pravdu”. Umění je odrazem našich představ a má zásadní úlohu je zpochybňovat.

Myšlenka Evropského pavilonu je jednoduchá: na uměleckých veletrzích vedou expozice jednotlivé země, což výrazně ovlivňuje, co vystavují a jak rámují svou kulturu. Ale pokud je tato logika správná, neměl by mít projekt Evropa svůj vlastní pavilon?

No, teď už ano, a to díky Evropské kulturní nadaci – také našemu zakladateli a sponzorovi Display Europe a lidem, kteří tuto talk show umožňují.

Tématem letošního Evropského pavilonu je Liquid becomings, ve kterém čtyři vlastní lodě plují po čtyřech velkých evropských řekách: a Dunaje. Čtyři cesty vedou napříč 11 zeměmi a urazí 1400 kilometrů s umělci v roli pasažérů a tvůrců.

Lodě fungují jako místo pobytu pro výtvarné a scénické umělce, spisovatele, architekty a designéry, kteří zde pracují na svých projektech, dokud nedorazí do cíle: třídenního festivalu v Lisabonu ve dnech 7.-9. listopadu. Všichni umělci mají možnost představit své umění, ale hlavně: sníst spoustu Pastel de Nata!

Ale dnešní povídání není jen o pečivu. Věřte nebo ne, tento projekt se dotýká větších otázek. Společně s iniciátory a kurátory Evropského pavilonu hovoříme o umění. Kdo je to umělec? Jakou roli hraje umění v duchu doby? A: může nás umění zachránit?

 

Životopisy hostů:

Naomi Russellová je zakladatelkou společnosti Agora Now a hlavní kurátorkou Evropského pavilonu 2024. Je kreativní producentkou, kurátorkou, tvůrkyní hnutí, aktivistkou, poradkyní a podnikatelkou, která spolupracovala s mnoha předními světovými kulturními institucemi a umělci v oborech performing arts.

TITUL: Naomi Russell vedoucí kurátorka Evropského pavilonu

Viktor Vejvoda se narodil v Praze v Československu. Zde studoval Akademii výtvarných umění a vystudoval ateliér Nová média. Jeho hlavní zájem spočívá v ekologii spotřeby, periferních a zapomenutých znalostech a otázkách hodnoty a improvizace.

TITUL: Viktor Vejvoda umělec, odborník na nová média.

Marija Balubdžić, je belehradský hudebník vystupující pod pseudonymem Umbra. Ve svých skladbách založených na improvizaci využívá hlas, klávesy a elektroniku. Marija je skladatelkou soundtracku k filmu Liquid Becomings, Motility.

Tvůrčí tým

Réka Kinga Papp moderátorka

Daniela Univazo scenáristka a redaktorka

Merve Akyel umělecká ředitelka, Eurozine

Szilvia Pintér producentka

Priyanka Hutschenreiter projektová manažerka

Julia Sobota titulky a překlady

Zsófia Gabriella Papp digitální producentka

 

Management

Judit Csikós finance

Réka Kinga Papp šéfredaktorka

Csilla Nagyné Kardos administrativa kanceláře

 

Video Crew

Voxbox Multimedia Studios v Bruselu

Gergely Áron Pápai fotografie

Postprodukce

Nóra Ruszkai střih videa

István Nagy vedoucí střihač videa

Milán Golovics střihač dialogů

 

Art

Victor Maria Lima animace

Hudební téma Crypt-of-Insomnia

 

Hosting by

Knihovna CDU, Maďarsko

 

 

Články:

https://culturalfoundation.eu/programmes/european-pavillion/



Translated by
Display Europe
Co-funded by the European Union
European Union

Translation is done via AI technology. The quality is limited by the used language model.

Published 30 October 2024
Original in English

In collaboration with

Share article

Newsletter

Subscribe to know what’s worth thinking about.

Discussion