Může nás umění zachránit?
V dnešním pořadu Standard Time Talk se vydáme na plavbu s Evropským pavilonem: uměleckým projektem a výstavou, které zkoumají budoucnost Evropy, její identitu a palčivou otázku: Můžeme porozumět evropské kultuře prostřednictvím umění?
Možná si kladete otázku, jak je možné, že v této unavené době, kdy kráčíme po boku konfliktů, válek a genocidy, je vůbec prostor přemýšlet o umění?
No, jak by řekl Picasso: “Umění je lež, která nám umožňuje uvědomit si pravdu”. Umění je odrazem našich představ a má zásadní úlohu je zpochybňovat.
Myšlenka Evropského pavilonu je jednoduchá: na uměleckých veletrzích vedou expozice jednotlivé země, což výrazně ovlivňuje, co vystavují a jak rámují svou kulturu. Ale pokud je tato logika správná, neměl by mít projekt Evropa svůj vlastní pavilon?
No, teď už ano, a to díky Evropské kulturní nadaci – také našemu zakladateli a sponzorovi Display Europe a lidem, kteří tuto talk show umožňují.
Tématem letošního Evropského pavilonu je Liquid becomings, ve kterém čtyři vlastní lodě plují po čtyřech velkých evropských řekách: a Dunaje. Čtyři cesty vedou napříč 11 zeměmi a urazí 1400 kilometrů s umělci v roli pasažérů a tvůrců.
Lodě fungují jako místo pobytu pro výtvarné a scénické umělce, spisovatele, architekty a designéry, kteří zde pracují na svých projektech, dokud nedorazí do cíle: třídenního festivalu v Lisabonu ve dnech 7.-9. listopadu. Všichni umělci mají možnost představit své umění, ale hlavně: sníst spoustu Pastel de Nata!
Ale dnešní povídání není jen o pečivu. Věřte nebo ne, tento projekt se dotýká větších otázek. Společně s iniciátory a kurátory Evropského pavilonu hovoříme o umění. Kdo je to umělec? Jakou roli hraje umění v duchu doby? A: může nás umění zachránit?
Životopisy hostů:
Naomi Russellová je zakladatelkou společnosti Agora Now a hlavní kurátorkou Evropského pavilonu 2024. Je kreativní producentkou, kurátorkou, tvůrkyní hnutí, aktivistkou, poradkyní a podnikatelkou, která spolupracovala s mnoha předními světovými kulturními institucemi a umělci v oborech performing arts.
TITUL: Naomi Russell vedoucí kurátorka Evropského pavilonu
Viktor Vejvoda se narodil v Praze v Československu. Zde studoval Akademii výtvarných umění a vystudoval ateliér Nová média. Jeho hlavní zájem spočívá v ekologii spotřeby, periferních a zapomenutých znalostech a otázkách hodnoty a improvizace.
TITUL: Viktor Vejvoda umělec, odborník na nová média.
Marija Balubdžić, je belehradský hudebník vystupující pod pseudonymem Umbra. Ve svých skladbách založených na improvizaci využívá hlas, klávesy a elektroniku. Marija je skladatelkou soundtracku k filmu Liquid Becomings, Motility.
Tvůrčí tým
Réka Kinga Papp moderátorka
Daniela Univazo scenáristka a redaktorka
Merve Akyel umělecká ředitelka, Eurozine
Szilvia Pintér producentka
Priyanka Hutschenreiter projektová manažerka
Julia Sobota titulky a překlady
Zsófia Gabriella Papp digitální producentka
Management
Judit Csikós finance
Réka Kinga Papp šéfredaktorka
Csilla Nagyné Kardos administrativa kanceláře
Video Crew
Voxbox Multimedia Studios v Bruselu
Gergely Áron Pápai fotografie
Postprodukce
Nóra Ruszkai střih videa
István Nagy vedoucí střihač videa
Milán Golovics střihač dialogů
Art
Victor Maria Lima animace
Hudební téma Crypt-of-Insomnia
Hosting by
Knihovna CDU, Maďarsko
Články:
https://culturalfoundation.eu/programmes/european-pavillion/
Published 30 October 2024
Original in English
Newsletter
Subscribe to know what’s worth thinking about.